Domowa ścianka wspinaczkowa jako sposób na nudę dzieci w czasach Covid

CHWYTY_WSPINACZKOWE_DLA_DZIECI

Ciągle słyszysz „mamooo, mamooo”, bo Twoje dzieci się nudzą?
Covid zaskoczył niejednego z nas i sprawił, że musimy przyzwyczaić się do nowej rzeczywistości. Zamknięte szkoły, nauczanie zdalne, odwołane zajęcia dodatkowe dzieci, ograniczona ilość miejsc w miejscach zabaw- wszystko to sprawiło, że dzieci coraz częściej narzekają na nudę, a rodzicom brak pomysłów jak zapełnić im konstruktywnie czas.

Ścianka wspinaczkowa w domu jako urozmaicenie czasu dzieciom

Domowa ścianka wspinaczkowa to świetny sposób na rozładowanie nadmiernej energii Twojego dziecka. Dodatkowo odciąga dzieci od komputerów, wprowadzając w świat sportu i ruchu. Wspinanie doskonale wpływa na koordynację ruchową Twojej małej pociechy. Pozwala również rozwijać górne partie ciała, które mogą być osłabione wielogodzinnym przesiadywaniem przed telewizorem. Wspólne wspinanie dzieci na ściance uczy działania w grupie, wspiera rozwój społeczny, pozwala zacieśnić relacje.

Dziecięce chwyty wspinaczkowe zaprojektowane z myślą o dzieciach

Bardzo ważnym elementem na ściance wspinaczkowej dla dzieci są chwyty zaprojektowane z uwzględnieniem ergonomii dziecięcych dłoni. Specjalnie chwyty wspinaczkowe na dziecięcej ścianki mają nie tylko wygląd zachęcający dzieci do zabawy – jak np. zwierzaczki, literki czy liczby, ale przede wszystkim są zrobione z myślą o nauce wspinania. Dobrze przemyślane chwyty wspinaczkowe dla dzieci, poprzez zabawę uczą jakie są rodzaje chwytów – odciągi, ściski, krawądki. W ten sposób od najmłodszych lat mogą rozwijać swoje umiejętności wspinaczkowe.

Przykładowe ćwiczenia na zajęcia wspinaczkowe na domowej ściance wspinaczkowej dla dzieci

Wspinaczka na panelach wspinaczkowych przy domu to doskonały sposób na zajęcie uwagi dzieci. Jeśli dzieci są starsze, możesz zadać im zadania, aby bawiły się razem. Gdy maluch jest nieco mniejszy, możesz uczestniczyć czynnie w zabawie, spędzając tym samym aktywnie czas ze swoim dzieckiem.

Zabawy na domowej ściance wspinaczkowej dla dzieci:

1. Wskaźnik – stopy/ stopnie
Dzieci dobierają się w pary. Najpierw pierwsze dziecko pokazuje/wskazuje kolejne– najlepiej kawałkiem patyka itp. – stopnie, po których ma iść drugie dziecko. Ręce mogą chwytać dowolnych chwytów. Po około 20 ruchach zmiana.

2. Wskaźnik – ręce/chwyty
Tak samo jak wyżej, tylko zamiast stopni dzieci pokazują kolejno tylko chwyty, których może używać drugi wspinacz. Stopy mogą iść po dowolnych stopniach.

3. Kto najdłużej/ kto najszybciej itd.
Dzieci lubią rywalizację i współzawodnictwo. Możesz wymyślać im szereg konkurencji, które pobudzą ducha sportowego u małego wspinacza. Może to być konkurencja kto dłużej wytrzyma zawieszony tylko na dwóch chwytach, kto szybciej przejdzie ścianę trawersując w bok, kto szybciej pokona wyzwanie np. przejście ścianki tylko po czerwonych/żółtych czy fioletowych chwytach.

4. Jednoręki bandyta
Polega na wspinaniu używając tylko jednej ręki i dwóch nóg lub dwóch rąk i jeden, wybranej nogi.

5. Najwolniejszy wspinacz
Zabawa polega na pokonanie ściany najwolniej jak się da. Gra uczy wytrzymałości.

6. Krzyże
Gra uczy techniki chwytu „po krzyżu”. Polega na tym, że wspinacz chwyta kolejnych chwytów tylko przekładając rękę nad lub pod ręką wykonując przechwyt „po krzyżu”.

7. Dodawanie
Zabawa uczy zapamiętywania sekwencji ruchów. Polega na tym, że jeden wspinacz wymyśla 3 ruchy, następny wspinacz robi te trzy i dodaje od siebie kolejne trzy. Jeśli wspinaczy jest więcej, każdy dodaje kolejne swoje trzy ruchy, powtarzając wcześniej już ułożoną sekwencję. Jeśli wspinaczy jest tylko dwóch, dodają swoje trzy jeden po drugim.

8. Raz, dwa, trzy – babajaga patrzy
Gra polega na tym, że wspinacze wspinają się dowolnie na ściance, jeden stoi tyłem do ścianki i na „raz, dwa, trzy” obraca się, patrząc na wspinaczy. Wspinacze w tym momencie nie mogą już zrobić żadnych ruchów, „zamarzając” w pozycji. Zabawa polega na tym, by jak najdłużej wytrwać w zastanej pozycji. Kto pierwszy odpadnie z tej pozycji ten przegrywa.

 

Nie wiesz jak zrobić ściankę dla dzieci w swoim domu? Skonsultuj się z nami. Pomożemy Ci zaprojektować domową ściankę oraz doradzimy w doborze odpowiednich chwytów wspinaczkowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *