Wybór klam na ścianę wspinaczkową

Wielokierunkowe Klamy wspinaczkowe Batholds

Klamy, klamki, klameczki…  

Kto z nas nie lubi klam! To najłatwiejsze i najbardziej uniwersalne z dostępnych chwytów wspinaczkowych – umiejętnie nakręcone sprawdzą się na drogach z liną, boulderach, spray wallach, ściankach dziecięcych oraz uratują Was z opałów po zatopowaniu boulderu jako chwyty zejściowe 🙂

„To ma być klama!?”

Jako że rodzina chwytów klamiastych obfituje w niezliczoną ilość kształtów i wielkości, w tym artykule postaramy się rozwiać wszelkie niejasności i  delikatnie wspomóc was w procesie wyboru chwytów najlepiej dopasowanych do waszych potrzeb ☺Producenci chwytów starają się posegregować klamy nadając im nazwy w zależności od wielkości i positivity. Co to jest positivity? To po prostu trudność/charakter danego chwytu. Warto natomiast  wspomnieć, że wskaźnik positivity jest ściśle  powiązany z poziomem zaawansowania – Pros znajdzie dużo więcej klam na obiekcie niż osoba początkująca 😉

Poniżej prezentujemy proponowany przez nas podział klam:

Duże Klamy / Mega Juggs – go big or go home

Potocznie nazywane wiadrami -w tym wypadku rozmiar ma znaczenie 🙂
Najbardziej pozytywne i przyjazne dla dłoni  z dostępnych rodzajów chwytów – najczęściej występują  jako chwyt na którym mieszczą się obie ręce.
Pozycja obowiązkowa pod bouldery/drogi przeznaczone dla osób początkujących i średniozaawansowanych.
Niewątpliwym atutem dużych klam jest również ich strona wizualna – prezentują się znacznie  lepiej od małych szpaksów stąd często są wykorzystywane jako Top na zawodach. Właściciele dużych ścian stawiają na ten typ chwytu w pierwszej kolejności ale polecamy je również pod ścianki dziecięce.

Mega Jugs Plasmatic

Średnie klamy/Juggs – mniejszy nie znaczy gorszy

Mniejsze od poprzedników, występują w wariantach jedno i dwuręcznym. W tym segmencie chwytów obserwujemy największą różnorodność – znajdziemy tutaj zarówno  „drążki”, zaginające się chwyty mieszczące całą dłoń, jak i lekko zaoblone, bardziej wymagające klamki. Często używane na zawodach wspinaczkowych jako baza pod dynamiczne problemy. Nie zajmują dużo miejsca, co sprawia że będą dobrym wyborem również pod mniejsze ścianki lub domowe ładownie.

Medium Jugs Anemeek

Mini Juggs/ Juggies – małe jest piękne

Najmniejsze z wymienionych rodzajów chwytów, czasem balansujące na granicy klamy i krawądki. Zazwyczaj wymuszają łapanie za pomocą samych palców, a nierzadko są to chwyty na  drugi/trzeci paliczek. Na ścianie stwarzają idealne warunki do kręcenia nieco trudniejszych propozycji, naszym zdaniem świetnie sprawdzą się również jako uzupełnienie komercyjnego/domowego spray walla. 

Mini Jugs – Slimes Slim

Chwyty pod ścianę komercyjną

Ze względu na wciąż rosnącą popularność wspinania, ścianki komercyjne zarabiają w największym stopniu na osobach początkujących. Nowoczesna ściana wspinaczkowa powinna dysponować szerokim wachlarzem klam o każdym rozmiarze i trudności (positivity), dając szerokie pole manewru routesetterom. Poza największymi klamami z segmentu Mega, warto poszerzyć swój magazyn o mniejsze/bardziej wymagające klamki – pozwoli to na zaoszczędzenie miejsca oraz znacznie zwiększy możliwości treningowe ściany. Największym powodzeniem na komercyjnych ścianach cieszą się klamy Plasmatic i Apocalyptic

Chwyty pod ścianę domową – funkcjonalność, nie wygląd

Inaczej wygląda sytuacja w przypadku ścianek domowych – dostępna przestrzeń oraz możliwości finansowe są z reguły mniejsze, stąd większość właścicieli ścianek domowych  stawia na wypełnienie przestrzeni dużą ilością mniejszych chwytów. Polecamy zakup średnich oraz małych klamek. Nasi klienci szczególnie zachwalają set Apocalyptic Juggies S-M i M-L, który nakręcony w odpowiednio dużym przewieszeniu stwarza konkretne możliwości treningowe, również dla zaawansowanych. 

Chwyty dla dzieci 

Nie zapominajmy również o klamach dla dzieci, które oprócz świetnej zabawy oferują również walory edukacyjne. Zobaczcie więcej chwytów dziecięcych poniżej.

Podsumowując, czym warto kierować się przy zakupie klamek na naszą scianę?

  • Przestrzeń – Dysponując dużą powierzchnią ściany nie musimy się przejmować, że zabraknie nam miejsca, stawiamy więc na chwyty różnej wielkości, również na te z segmentu Mega Juggs. Jeżeli ogranicza nas brak miejsca, zalecamy postawienie na klameczki małe i średnie.
  • Budżet – Zakup chwytów w mniejszym rozmiarach zawsze będzie bardziej ekonomiczną opcją i zwiększy potencjał treningowy Twojej ściany.
  • Estetyka – Szczególnie istotna dla właścicieli ścianek komercyjnych śledzących najnowsze trendy w designie chwytów. Nawet najprzyjemniejsza klama nie zrobi dobrego wrażenia jeżeli będzie odstraszać swoimi walorami wizualnymi ☺

Mamy nadzieję że nieco przybliżyliśmy wam temat klam, klamek i klameczek☺ Życzymy wam aby wybór chwytów pod wasze ściany komercyjne lub domowe był przyjemnym i prostym procesem. Jak zawsze polecamy również zapoznać się z naszą ofertą klamek w każdym rozmiarze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *