Jesteśmy Eko! czyli produkcja chwytów z uwzględnieniem ochrony środowiska

Ekologia w produkcji?!

Produkując chwyty wspinaczkowe, dokładamy wszelkich starań aby natura pozostała naszymi działaniami jak najmniej dotknięta. Szanujemy to co kochamy. Bukowe jurajskie lasy, podkrakowskie urokliwe dolinki, tatrzańskie potoki i granitowe szczyty, alpejskie pejzaże. Chcemy aby następne pokolenia mogły obcować z naturą z taką samą radością jak my. Właśnie dlatego nasze działania ukierunkowujemy na produkcję ekologicznych chwytów wspinaczkowych, neutralnych dla środowiska.

Jak to robimy? Dowiecie się poniżej.

chwyty neutralne dla środowiska
plasmatic jugs mega – @kamilzmija photo

Eco – friendly poliuretan – carbon neutral

Wszystkie nasze chwyty produkujemy z przyjaznego dla środowiska poliuretanu.
Nasze działania oraz działania producenta żywicy (Ebalta GmbH)  zostały ukierunkowane na zredukowanie emisji dwutlenku węgla. Żywica z której robimy chwyty posiada certyfikat „carbon neutral” i zawiera do 40% surowców ze źródeł odnawialnych w składniku A(poliol).

Chwyty bez substancji szkodliwych

Nasze produkty nie zawierają niebezpiecznego dla zdrowia styrenu, który jest obecny w ciężkich chwytach z poliestru. Materiał z którego produkujemy chwyty nie zawiera żadnej z substancji szkodliwych tj. azbest, ołów, formaldehyd, mineralny olej smołowy, karbonileum, polichlorowane bifenyle (PCB). Nie stosujemy również plastyfikatorów, które działają szkodliwe na ludzkie zdrowie i środowisko.

Oszczędność materiału

Większość naszych chwytów od rozmiaru L w górę jest wykonana w technologii hollowed-back co oznacza, że chwyty są puste w środku. Zużywamy w ten sposób do 80% mniej żywicy a koszty transportu są zmniejszone dzięki niższej wadze chwytów.

Kolejnym ważnym składnikiem jest silikon z którego wykonane są formy. Dzięki specjalnym formom cienkościennym w obudowie z kompozytu zmniejszyliśmy zużycie silikonu do minimum. Dodatkowo resztki silikonu są przez nas wykorzystywane przy tworzeniu wkładek do pustych srodków.

Warto też wspomnieć, że resztki żywicy wykorzystujemy do odlania chwytów 2 gatunku, które potem możecie kupić w Pudle Skarbów. Mniej odpadów to mniej zanieczyszczeń środowiska!

formy cienkościenne

Zielona Energia

Produkcja chwytów konsumuje bardzo dużo energii. Odlewanie chwytów odbywa się u nas w temperaturze 30° bez względu na porę roku.
Formy silikonowe często sa podgrzewane do temperatury 50°-70° a chwyty w procesie postprodukcji utwardzane przez 8 godzin w temperaturze 80°.

W Bat Holds korzystamy z energii wytworzonej przez naszą mini elektrownie fotowoltaiczną o mocy 10kW.

nasza instalacja fotowoltaiczna

Pakowanie w materiały z recyklingu

Dokładamy wszelkich starań aby ilość folii zużytej w procesie pakowanie była jak najmnijesza.
Kartony wypełniamy wyłącznie folią i tekturą pochodzącą z recyklingu.

pierwszy zapakowany secik

 

I co dalej?

Naszym małym marzeniem jest aby również inni producenci z branży podjęji tak zdecydowane kroki jak my w kierunku ochrony planety.
Jeżeli natura jest Ci bliska wybieraj świadomie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *