Jak wybrać chwyty wspinaczkowe dla początkujących?

Chwyty wspinaczkowe dobre dla początkujących wspinaczy od BatHolds

Wybór chwytów wspinaczkowych na domową bulderownię nie jest prostą sprawą. Taka ścianka z reguły posiada dość ograniczoną powierzchnię – najczęściej mamy do dyspozycji kilka niewysokich paneli zamontowanych na strychu albo w garażu. Jednak nawet jeśli jesteśmy początkującymi wspinaczami, nic nie stoi na przeszkodzie, aby poradzić sobie z przygotowaniem dobrze zorganizowanego miejsca treningowego. Od czego zacząć wybór chwytów wspinaczkowych dla początkujących?

Ścianka wspinaczkowa dla początkujących zbudowana przez BatHolds.
Ścianka wspinaczkowa dla początkujących zbudowana przez BatHolds

Jak zaprojektować domową ściankę wspinaczkową?

Przy projekcie ścianki wspinaczkowej w domu powinniśmy dobrze przemyśleć samą konstrukcję. Istotny jest kąt zamontowania drewnianych paneli. Jeśli jesteśmy początkującymi wspinaczami dobrze, aby kąt ten nie był zbyt duży, bo wtedy nasz trening może okazać się niemożliwy. W tym przypadku najsensowniejsze będzie lekkie przewieszenie. Tym samym zyskamy progresywną konstrukcję, zaś sam poziom trudności dostosujemy poprzez montaż odpowiednich chwytów.

Jak wybrać najlepsze rodzaje chwytów wspinaczkowych dla początkujących?

Jeśli dopiero zaczynamy naszą przygodę z treningiem wspinaczkowym, najlepiej jeśli wybierzemy z pośród różnych rodzajów chwytów wspinaczkowych te dość duże i te, które dobrze się trzyma. Świetnie sprawdzą się klamy, takie jak chwyty wspinaczkowe BatHolds Gorillas albo chwyty wspinaczkowe BatHolds Apocalyptic juggies. Oba sety charakteryzują się wygodną geometrią i umożliwiają przyjemne wspinanie także w przewieszeniu.

Chwyty wspinaczkowe dla początkujących Gorillas
Chwyty wspinaczkowe dla początkujących Gorillas, BatHolds

Jednak klamy to nie wszystko – nawet ścianka wspinaczkowa dla początkujących powinna mieć również trudniejsze i mniej wygodne chwyty. Możemy wybrać mniejsze krawądki, jak na przykład chwyty wspinaczkowe BatHolds Hard Edges. W skład setu wchodzi 10 bardziej wymagających chwytów. Siłę palców możemy trenować również z pomocą dziurek BatHolds Gaps, czyli 14 chwytów tworzących 7 par podobnych chwytów.

Chwyty wspinaczkowe na ściankę dla początkujących i średniozaawansowanych wspinaczy Hard Edges
Hard Edges czyli trudniejsze w użyciu chwyty wspinaczkowe na ściankę dla początkujących i średniozaawansowanych wspinaczy

Na domowej ściance nie powinno zabraknąć także stopni wspinaczkowych. To dzięki ich niewielkim rozmiarom trening stanie się jeszcze bardziej efektywny. Będziemy musieli skupić się bardziej na pracy nóg i poprawnym ustawieniu. Rodzina stopni wspinaczkowych BatHolds Volcano składa się z trzech setów – Volcano high będą najlepszym wyborem dla początkujących wspinaczy. W secie znajdziemy 10 dość wysokich stopni wspinaczkowych dobrych na domową bulderownię.

Stopnie wspinaczkowe BatHolds Volcano high dobre na domową ściankę dla pocątkujących
Stopnie wspinaczkowe BatHolds Volcano high dobre na domową ściankę dla początkujących

Jak trenować wspinanie na domowej ściance?

Sposób treningu zależy od nas. Na domowej ściance wspinaczkowej możemy przykręcić problemy bulderowe i próbować je rozwiązać trenując siłę. Jeśli chcemy pracować nad wytrzymałością, dobrze będzie nakręcić większą liczbę chwytów i ułożyć obwód powtarzany po kilka razy. Wtedy chwyty powinny być lepsze, abyśmy byli w stanie wykonać kilka serii. Ważne, aby dostosować trening do naszych umiejętności i nie zrobić sobie krzywdy, a nad formą pracować w komfortowych, domowych warunkach. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *