Skąd się bierze tarcie chwytu wspinaczkowego?

BatHolds Tarcie na chwycie - model

Podczas zawodów, ostrego treningu czy towarzyskiego wspinania ze znajomymi – chwyt powinien trzymać, a stopień stać. To właśnie tarcie daje nam poczucie pewności ruchu wspinaczkowego. Jednak czy zastanawialiście się kiedyś, z czego wynika odpowiednie tarcie chwytu wspinaczkowego?

Znacie to uczucie, kiedy jesteście o krok od uporania się z problemem bulderowym na ściance, ale w ostatnim momencie zwyczajnie wyjeżdżacie z chwytu? Albo gdy wylewacie siódme poty na treningu, a chwyty nie trzymają? Tarcie, oprócz geometrii chwytu, to druga bardzo ważna cecha, która bezpośrednio wpływa na jakość wspinania na panelu. Przyczepność powierzchni chwytnej może odczuwalnie utrudnić albo ułatwić przystawkę. Jeśli chwyt jest zbyt śliski, potrzebujemy znacznie większej siły docisku, aby utrzymać na nim palce. Jeśli tarcie będzie zbyt duże, przy dynamicznym przechwycie błyskawicznie pozbędziemy się skóry. Powierzchnia chwytu wspinaczkowego musi być doskonale dopracowana, aby zapewnić maksymalną jakość treningu. Zatem jak to jest z tym tarciem? 

Wszystko zaczyna się od modelu

O tym, jakie tarcie będzie miał chwyt wspinaczkowy, decydujemy dużo wcześniej niż podczas finalnego odlewania produktu. Pierwszym etapem produkcji chwytu wspinaczkowego BatHolds (i każdego innego) jest wykonanie modelu, do czego najczęściej stosowane są bloki pianki syntetycznej. To z niej rzeźbi się prototypy, służące przygotowaniu form do późniejszego odlewania właściwych chwytów. Formę odlewu wykonujemy tylko raz, natomiast później dzięki niej możemy wyprodukować dziesiątki chwytów wspinaczkowych. Jakość powierzchni chwytu związana jest z jakością powierzchni wewnątrz formy – ta natomiast zależy bezpośrednio od faktury modelu. 

BatHolds Tarcie na chwycie - model

Piana a tarcie

To, jakie tarcie będzie miał chwyt wspinaczkowy BatHolds, w dużym stopniu zależy od typu piany, z której wykonamy jego prototyp. Powszechnie stosowanym materiałem pianki jest poliuretan, który wykorzystywany jest także na masową skalę w przemyśle budowlanym. Pianka PUR występuje w postaci sztywnej, elastycznej albo półsztywnej. Do rzeźbienia modeli wykorzystuje się pianę sztywną, którą możemy dostać w wersji zamknięto- lub otwartokomórkowej. 

BatHolds Tarcie na chwycie - rodzaje pian

W zależności od tego, czy struktura komórek materiału będzie otwarta czy zamknięta, piana będzie miała inne parametry techniczne. Pianka PUR otwartokomórkowa odznacza się inną gęstością od pianki zamkniętokomórkowej. To właśnie gęstości piany, z jakiego wykonamy model w dużej mierze wpłynie na jakość powierzchni wykonanego później chwytu. Im niższa gęstość piany, tym bardziej agresywną dla skóry powierzchnię otrzymamy. Piana o większej gęstości pozwoli uzyskać delikatniejszą i bardziej przyjemną w dotyku powierzchnię. 

Oprócz parametrów technicznych materiału, w produkcji modelu istotna jest także precyzja i dokładność shapera. Piana PUR jest bardzo łatwa w obróbce – aby nadać jej kształt, wystarczy zestaw pilników i podstawowe narzędzia do cięcia. Ma to swoje minusy – materiał ten jest na tyle podatny i miękki, że nawet kilka przetarć papierem ściernym wyraźnie zmieni jego kształt. Zbyt mocny docisk pilnika albo silniejsze zadrapanie paznokciem pozostawią wyraźny ślad na powierzchni modelu. Rzeźbiąc model chwytu musimy zadbać nie tylko o jego geometrię, ale też włożyć sporo energii w idealne wykończenie powierzchni. Każda nierówność modelu będzie idealnie odwzorowana na odlanym później chwycie. 

BatHolds Tarcie na chwycie - szlifowanie

Na dobry początek

Jeśli jesteśmy na początku swojej drogi z shapingiem, nie musimy od razu sięgać po wielkie bloki pianki PUR. Zamiast tego pierwsze modele możemy wykonać z suchej gąbki florystycznej – obrabia się ją jeszcze łatwiej niż piankę PUR, wystarczy potrzeć dłonią powierzchnię. Dodatkowo materiał ten jest tani i dostępny we wszystkich marketach budowlanych oraz sklepach florystycznych. Ograniczeniem będzie wielkość – gąbki florystyczne występują w formie niedużych bloczków o rozmiarze cegły. Takie bloczki dobrze sprawdzą się w przypadku modeli krawądek i małych klamek, jednak z modelami większych chwytów będziemy musieli zaczekać. 

***

Jak się okazuje, o tarciu chwytu wspinaczkowego należy pomyśleć odpowiednio wcześnie. Jeśli na etapie rzeźbienia modelu nie wybierzemy odpowiedniej piany PUR, każdy kolejny chwyt wykonany na bazie tego prototypu może być słabej jakości. Nawet najbardziej wymyślny i dopracowany kształt chwytu na nic się nie zda, jeśli nie będzie dobrze trzymał, czyż nie?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *